3 Temmuz 2014 Perşembe

karma karma pisi pisi


dik otur.
ellerini birbirine çak. 
şapşap!
şimdi hazırlan, seninle biraz buralardan ayrılıp tanımak istediklerimize gideceğiz.

Sanırım geldik. Fakat onu tanımıyorum. Büyük ihtimalle senin tanımak istediğin biri. 

Nasıl görünüyor oradan bakınca? Güzel mi diyorsun? 
Ya evet güzel ama gerçekten sadece öyle mi bakıyorsun. Güzel mi gülüyor? Haha, evet bence de güzel gülüyor. Ama bu kadarı senin için yeterli mi? Anlamadım? Bir saniye, neresi? Tırnakları mı? Evet bakımlı da ne olmuş ki? Ya sahiden sen beni çok yanlış anlamışsın...

Bugün kitap okuyordum
-her-
zamanki gibi. Sonra dışarıdan bakıp yargıladığım insanlar ya da beğendiğim insanlar geldi aklıma. Hiçbiri hakkında hiçbir fikre sahip değilken onlar hakkında nasıl da her şeyi biliyordum! Sonra çok yakın bir arkadaşımla yakın olmadan önce, tam birbirimize ısındığımız dönemlerde dışarıdan göründüğüm gibi biri olmadığımı söylemişti bana. Fazla havalıymışım! Çok rahat görünüyormuşum falan. 

En azından sadece -mışım. 

gerçi emin olduğum bir şey varsa, bir tanıma duygusu varsa...var aslında!

Mesela ben! okuduğum her yazarı tanıyorum. Evet, akşam yemeklerinde ne yediklerini bilmiyorum ama en azından nasıl düşündüklerini biliyorum. Ki zaten bir insanı doğru tanımak için onun hareketlerine değil düşüncelerine ihtiyaç duyarsın. He, amacın sadece tanımaksa, öylesine tanımaksa, zaten bunu her türlü başarabilirsin. Bu yüzdendir ki tanımak istediğim biri olduğunda ilk adımı o atmış atmamış pek fark etmiyor. Onun hakkında sürekli yüceltici şeyler -doğruluğunu bilmeden- düşünüp gözümde tanrılaştırmaktansa, en azından nasıl düşündüğünü öğrenirim, bunun için de -mesela- ilk mesajı o atsın diye düşünmem. Zaten karmaya inanan birinin böyle şeylere takılması çok saçma olmaz mıydı? Ben de bir zamanlar ilk mesaj atan birilerini reddettiysem birilerinin de beni reddetmeye hakkı neden olmasın? Bamyalı karnı-sı-yarık karma.

Yazının şerbeti: Büyük ihtimalle ben mesajı yine uzatarak verdim, sonuna kadar gelip yarıda bırakan varsa, çok üzülürüm. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder