23 Ocak 2016 Cumartesi

uzun vadeli yatırım

Yazının şarkısı: kılik!

Gereksiz teşekkür:
5 yıldır ekonomi ile alışveriş yapmak
dışında da
haşır neşir oldum elbette,
teşekkürler Yıldız - İktisat.

Konumuz, her şey. Temamız ise uzun vadeli yatırım.

Giriş:
Soğuk hava, sıcak hava fark etmeksizin aşk yapıp, dünyaya getirilen bizler, yani hepimiz, en nihayetinde ebeveynlerimizin sahip olacakları iki adet sarkık kol ve kamburu çıkmış sırt zamanlarının en büyük yardımcıları olarak getirildiğimiz şu dünyada, uzun vadeli yatırımların ilk örnekleriyiz.

Bilgili iç ses:
Uzun vadede çocuklar ailesine bakar, bütün taksitler biter ve son.

Ukala iç sesin kuzeni:
Uzun vade kendi içerisinde daha az risk içerirken aynı zamanda tablonun en geniş açıdan görünen tarafıdır; mesela şöyle der büyükler; bunu bir de 10 yıl sonra görün siz, buralar var ya uzay olacak, fiyatlar 28'e katlayacak! Dümdüz gidiyor, sapmasız, Full HD ve ekşıın!

Gelişme:
Kısa vade sepetimiz ise risklerle doludur. Bir sürü iniş çıkış vardır, pembe dizi kıvamındadır. Birbirinden farklı her türlü duyguyu bulabilirsiniz içerisinde. Midesinde kelebekler uçuşanlar mı dersiniz farkında olmadan içilen haplı gazozlar mı, yoksa kırgınlıklar mı ayrılıklar mı? İyisini de kötüsünü de aynı anda, aynı dozda ve hatta aynı kişide gördüğünüz bu tatlı, minik, huysuz döneme kısa vade denmektedir. Yaptığınız, yaşadığınız her ne varsa onlar da yatırımlarınız. Cebinize doldurduklarınız size kâr kalsa bile cebin yırtık tarafından düşürdüğünüz zararlar maalesef küçümsenemeyecek kadar çok olabilmektedir, etenşın! 

Sonuç:
Cebindekileri topladın mı? Neyi kaybedip, neyi kazandığını hesapladın mı? Heh işte, yaşadığımız her salise ne kadar önemli olursa olsun, hepsi o anda sahip olduğumuz kısa vadenin nedeni ya da sonucu oluyor. Ne kadar üzüleceksin? 1 ay mı, 2 ay mı... Çok mu duygusalsın? 1 sene olsun! Uzun vadede anı olarak kalacak bir an için ister kendini öldürür bitirirsin, ister zamanında yararını çok gördüğün ama uzun zamandır kullanmayı bıraktığın aklını kullanmaya başlarsın. Meyk yor çoys!

Yazının parolası:
Güzel, komikli şaka.